Kakšne vrste luči izbrati glede na prostor

2
3994
Osvetlitev
Osvetlitev

Zbrali smo koristne nasvete za lažjo osvetlitev in razporeditev luči v vašem domu, pri čemer naj bo osnova za izbiro najprej uporabnost in šele nato dizajn.

Zbrali smo koristne nasvete in informacije za lažjo razporeditev svetlobe in luči v vašem domu, pri čemer naj bo osnova za izbiro  najprej uporabnost in šele nato dizajn.

Ne glede na to, ali gre za stanovanje, garsonjero, dvo- ali večsobno stanovanje, mogoče celo za hišo, takoj, ko se odločite, katero dejavnost boste v določenem delu stanovanja opravljali, je razporeditev luči takoj lažja, pojasnjuje notranja oblikovalka prostorov Mirjam Rogelj iz podjetja Instant design. Tako je primarna in najpomembnejša splošna osvetlitev, poleg katere boste glede na vaše vsakodnevne dejavnosti v prostoru, dodali še dodatno osvetlitev v vsakem delovnem kotičku. Prav tako pa je potrebno nameniti veliko pozornosti dnevni svetlobi ter prostore razporediti tako, da bo vanje prišlo čim več dnevne svetlobe, poudarja notranja in zunanja oblikovalka Andreja Jesenek iz podjetja 4 Dizajn, oblikovanje in urejanje.

Kakšne vrste luči izbrati v posamezne prostore?

Ker vsak prostor zahteva specifično osvetlitev, je tukaj nanizanih nekaj uporabnih nasvetov s strani Mirjam Rogelj.

  • PREDSOBE, HODNIKI, STOPNIŠČA: »Hodnik naj bo osvetljen s stenskimi lučmi, ki dobro osvetlijo tudi tla. Poleg splošne osvetljave pa dodajte nekaj dekorativnih vgradnih talnih in stenskih luči.«
  • DNEVNI PROSTOR: Glede dnevnega prostora Mirjam Rogelj dodaja: »Najprimerneje je, da v dnevni sobi svetloba prihaja iz različnih virov in tako ustvarja prijetno vzdušje. Dodatno lahko osvetlite morebitni delovni ali bralni kotiček. Uporabite pa lahko tudi nekaj usmerjenih svetlobnih snopov in z njimi poudarite svoje najljubše dekorativne predmete, slike, itd.«
  • KUHINJA: »V kuhinji potrebujete poleg dobre splošne osvetlitve tudi dodatno osvetlitev vseh delovnih površin. Kuhališče naj bo osvetljeno z lučmi v kuhinjski napi, delovno površino pa dodatno osvetlite s svetilkami pod visečimi kuhinjskimi elementi ali pa kupite takšne, ki imajo osvetlitev vgrajeno že v dno omarice.«
  • JEDILNICA: »V jedilnici naj svetilka neposredno osvetljuje jedilno mizo. Lahko izberete tudi takšno, ki neposredno osvetli strop in s tem celotni prostor.«
  • KOPALNICA IN WC: »Tu je spet pomembna splošna osvetlitev z razpršeno svetlobo s stropnimi ali stenskimi flourescenčnimi sijalkami. Pazite, da pravilno dodatno osvetlite tudi ogledalo, saj mora svetloba prihajati tako iz leve kot iz desne, lahko tudi iz zgornje strani ogledala. S takšno osvetlitvijo boste enakomerno osvetlili obraz.«
  • SPALNICA: »V spalnici so primerne stenske luči, ki jih je mogoče regulirati, saj ko svetijo s polno močjo osvetlijo celotni prostor, v nasprotnem primeru pa ustvarijo ambient, primeren za umiritev in počitek. Če v postelji radi berete, namestite reflektorsko svetilko na steno za vzglavjem ali pa si omislite stoječo svetilko, ki bo metala usmerjen in ozek snop svetlobe, ki vašega partnerja ne bo motil pri spanju.«
  • KLET: V kletnih prostorih imamo lahko težave, kadar želimo v prostore dobiti čim več dnevne svetlobe. Poleg klasičnih stropnih svetilk, ki razsvetljujejo celoten prostor se v kletne prostore velikokrat vstavi svetlobni jašek. Ta je lahko zidan ali pa že v naprej pripravljen, ki poleg manjšega dovajanja svetlobe omogoča tudi zračenje.

Kako pravilno izberemo luči in s tem prihranimo?

Andreja Jesenek svetuje: »Da se izognete kupovanju dragih luči, predlagam cenejšo rešitev. Če strop in stene dopuščajo, lahko načrtujete vgradnjo različnih luči v mavčne plošče (led, fluo-luči).«

Kako čistimo svetila?

Preden začnete s čiščenjem svetil poskrbite za vašo varnost, saj je pri lučeh vedno vmes tudi elektrika. Pred čiščenjem najprej ugasnite svetilko, če je mogoče pa odstranite tudi svetilno telo. Ker se čiščenje posameznih svetil razlikuje, vam ponujamo nekaj nasvetov:

  • Stropne ali stenske svetilke pogosto sestavljajo tudi polzasloni. Ker se skozi čas v njem nabirajo žuželke in prah, ga je priporočeno večkrat na leto sneti, izprazniti in temeljito očistiti.
  • Pri lestencu najprej očistite ogrodje, nato pa še priveske in žarnice. Pomagate si lahko s špiritom in čistilno krpo, ki se ne kosmiči.
  • Ker so viseče svetilke in svetilni sistemi lahko občutljive, jih je priporočeno čistiti z mehko krtačo ali brisalom za prah.
  • Svetila iz stekla, umetnih mas ali kovine lahko iz obeh strani pomijete z milnico, pred tem pa samo obrišete prah. Če boste steklenim svetilkam dodali še malo kisa, se bodo le te še bolj svetile.

Kaj pa funkcionalnost?

Andreja Jesenek še dodaja: »Funkcionalnost igra zelo pomembno vlogo pri sami postavitvi, prav tako pa tudi njena lepotna vrednost. Zato je, npr. za luč, ki je namenjena branju v spalnih prostorih, priporočljivo, da je gibljiva in ima usmerjeno svetlobo. Funkcionalne morajo biti tudi luči, npr. v dnevnem prostoru, kjer je pomembna ambientalna svetloba, katero pa pridobite z različnimi stenskimi svetilkami, bralnimi namiznimi ali samostoječimi lučmi itd. Tudi v kuhinji ali jedilnici, kjer osvetlimo jedilno mizo, je priporočljivo, da ima ta luč možnost regulacije.«

Sodelujoči strokovnjaki:

Andreja Jesenek

Andreja Jesenek, u.d.i.agr.

http://www.4dizajn.si/

Notranja in zunanja oblikovalka, 4dizajn

Prejmite redne uporabne informacije za vaš dom Brezplačno.

2 KOMENTARJI

  1. Ja Mike, vsak se lahko ukvarja z oblikovanjem. Če imaš občutek za estetiko, željo po novem znanju lahko tudi sam začneš s tem. Nikogar ne bo zanimala tvoja prava izobrazba, če boš s srcem pri stvari. Tako to je! Jaz sem diplomirana živilka pa sama ustvarjam in delam pohištvo ter dekor za stanovanje. Kdor zna lahko, kdor pa ne pa verjetno misli, da živi v banana republiki!

PUSTITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here